Grzybobranie 2019 czyli X Międzynarodowe Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu

Adam Szumowski

X jubileuszowe Grzybobranie obchodzone były tradycyjnie – NA GRZYBACH!
Uczestnicy – ze Szklarskiej i z różnych części Polski – to prawdziwi zapaleńcy gdyż mimo nienajlepszej prognozy pogody stawili się na starcie mistrzostw 7 września w Szklarskiej Porębie Jakuszycach. Z zawołaniem „darz bór” na ustach grzybiarze wyruszyli w las. Taktyki zbieracze były różne: część zmierzając prosto do Stacji Turystycznej Orle szukała leśnych skarbów, inni klucząc i zamazując ślady wyruszali do swych tajemnych miejsc już spod schroniska. Spieszono się ze zbiórką nie tylko z uwagi na prognozy; Stachu Kornafel na wstępie zaznaczył, że wysyp się kończy a to co urosło jest już wyzbierane… Na szczęście mylił się!
Nie obyło się bez przemoczonych ubrań i butów. Szczęściarz ten kto miał pelerynę lub rzeczy na przebranie, ale przecież dla zapaleńca nie aura jest najważniejsza. Po 2 godzinach kosze były pełne – powracający uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i wiedzą, szczególnie jak odróżnić grzyby jadalne od trujących i od tych pod ochroną. Grzybiarzom pomagała Marzena Czarnecka, znawczyni poszycia i runa leśnego; na dowód swoich racji odwoływała się niejednokrotnie do przyniesionego specjalistycznego atlasu.
Głodni nie tylko wiedzy ale i strawy mogli się po powrocie posilić gorącym kapuśniakiem zapewnionym przez Stację Turystyczną Orle. Niestety deszcz przeszkodził w pieczeniu kiełbasek na ognisku.
Oceniono 16 koszyków indywidualnych i drużynowych. Jury w składzie: Marzena Czarnecka i Stanisław Kornafel dokonali oceny zbiorów ze względu na ich jakość, wielkość i ze względu na kompozycję. Przy ocenie najważniejszej kategorii – ilości zebranych grzybów - nie było dodatkowych punktów dla przybyłych gości, a było ich wielu: z Pszczyny, Gdyni, Brzegu, Zachełmia, Jeżowa Sudeckiego i Jeleniej Góry.
Jak co roku każdy z uczestników otrzymał certyfikat „w uznaniu wiedzy, sprawności i efektywności w tropieniu przeróżnych okazów runa leśnego”, który jest dowodem na przynależność „do nader szacownego grona starych grzybów i purchawek”. Największą atrakcją oprócz samego grzybobrania były nagrody w postaci szklanych grzybków przekazanych nieodpłatnie na ten cel przez Leśną Hutę. Dla uczestników, którzy po raz kolejny wspólnie z nami spędzali czas – było to kolejne trofeum w kolekcji wyjątkowych szklanych wyrobów artystycznych. Uczestnicy po raz pierwszy goszczący na mistrzostwach, zapowiadali ponowne przybycie ze względu na urodę okolic, obfitość zbiorów oraz wyjątkową atmosferę wydarzenia.


Organizatorzy Partnerstwo Wspólnie dla Szklarskiej Poręby serdecznie gratulują zwycięzcom i wyróżnionym a miłośników zbierania grzybów i dobrej zabawy już dziś zapraszają na kolejne Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu!
Tamara Ulanowska
Elżbieta Pawłowska