„AKTYWNE LATO Z WYOBRAŹNIĄ” W ŚWIETLICY PLUS

Adam Szumowski

W dniach od 6 do 31 lipca piętnastka dzieci z miasta Szklarska Poręba w ramach świetlicy „Plus” skorzystało z akcji Lato w mieście. Ilość miejsc była zmniejszona ze względów epidemicznych.
Ograniczone też były możliwości organizowania wyjazdów poza Szklarską Porębę.
Mimo tych obostrzeń dzieci w świetlicy spędzały czas aktywnie, uczestnicząc w rozmaitych zajęciach.
Podczas wakacyjnej akcji „Aktywne lato z wyobraźnią” odbyły się wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Byliśmy na Chybotku i Złotym Widoku, na Sowich Skałach i Wysokim Kamieniu. Podczas wycieczek dzieci rozpoznawały rośliny i zwierzęta występujące w Karkonoszach i Górach Izerskich. Podziwialiśmy panoramę Karkonoszy rozpoznając szczyty i piętra roślinności charakterystyczne dla naszych gór. Zapoznawały się z karkonoskimi legendami.
Gdy pogoda dopisywała i było gorąco, dzieci bawiły się nad rzeką Kamienną układając rozmaite budowle z otoczaków, budując tamy itp.
Korzystaliśmy też z atrakcji w Parku Rozrywki m. in.:mini golfa, wieży emocji, dmuchańców , ,trampoliny. Zjeżdżaliśmy również ze zjeżdżalni Alpine Coaster , nazywanej przez dzieci rynną.
Odbywały się zajęcia na Orliku. Dzieci grały w piłkę i pobijały swoje rekordy w biegach na czas. Dużo radości sprawiało im korzystanie z placu zabaw i siłowni.
W czasie dni gdy pogoda nie dopisywała odbywały się konkursy i zajęcia plastyczne m.in. :
„Mój najlepszy pomysł na wakacje”, „Mój portret”, „Pudełko zwane wyobraźnią”.
Oglądaliśmy filmy przyrodnicze oraz przygodowe wybrane przez dzieci. Część czasu wychowankowie spędzali na zabawach wokół MOKS i AL-u, bawiąc się na placu zabaw, w chowanego oraz grając w piłkę i opalając się na kocach.
Graliśmy w warcaby, rummikub, scrabble, memory , układaliśmy puzzle itp.Dużą popularnością cieszyły się gry komputerowe np.Minecraft oraz zabawy ruchowe przy Just Dance. Na zakończenie każde z dzieci miało możliwość wykonania maskotki ( gniotka) oraz otrzymało upominek i słodycze.
Uczestnicy akcji „Aktywne lato z wyobraźnią” pełni wrażeń żałowali, że „co dobre”
tak szybko się kończy.